Układam grube swetry na dnie walizki i ładuję baterię aparatu. Tak zaczynał się ten wpis, kiedy planowałam go napisać i rzeczywiście wtedy napisałam wstęp, dziś zupełnie nieaktualny. Walizka nie tylko spakowana, ale już rozpakowana, a ferie są zaledwie miłym wspomnieniem.
Dziś będzie o nauce. Kiedy kończymy szkołę średnią zwykle jedyne o czym myślimy to te prawdopodobnie najdłuższe wakacje w życiu. Rzecz jasna wyczekujemy wyników rekrutacji i przeglądamy gumtree w poszukiwaniu nowego pokoju idealnego, ale te wakacje to takie wyczekiwane, takie okraszone obietnicą spalenia w ognisku notatek z matematyki i sterty streszczeń lektur. Kiełbaskę sobie nad płomieniami opiekamy, gdzieś w żarze kulamy małe ziemniaczki i ostatnie o czym myślimy to nauka. W końcu właśnie spaliliśmy zeszyty, a studia dopiero za kilka miesięcy. Zresztą słyszeliśmy, że studenci nie muszą się za dużo uczyć.
Znacie to?
Po zrobieniu wszystkiego z pozoru niekończącej się listy „rzeczy do zrobienia po maturze” nadchodzi TEN MOMENT. Myślimy: Hmm, nie tak znowu źle było mieć te szkolne obowiązki… Całkiem miło uczyć się nowych rzeczy… Ucząc się systematycznie angielskiego naprawdę da się sporo osiągnąć, szkoda zaprzepaścić… I tym podobne, prawda? Tylko skąd teraz wziąć materiały do nauki o tym, co nas interesuje? Szkolenia są drogie, książki i podręczniki też.
Okazuje się, że przecież nauka może być za darmo. Wystarczy chcieć i wiedzieć gdzie szukać. Troszkę wam w tym pomogę.
SKĄD CZERPAĆ DARMOWĄ WIEDZĘ?
1. Podcasty.
Podcasting to po prostu tematyczne nagrania dźwiękowe, które zwykle pojawiają się w seriach, w regularnych odstępach czasu. Dotyczą przeróżnej tematyki, myślę, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Szkoda, że w Polsce wydają się być mało popularne. Prawdziwe skarbnice wiedzy, no i można słuchać na spacerze czy jadąc autobusem.
vvv
Moje ulubione podcasty
Ariadna Wiczling
Ariadna pomaga kobietom w prowadzeniu biznesu online. Przykładowe podcasty:
vvv
→ Jak robić PR na własną rękę?
→ Właściwy sposób pozycjonowania strony internetowej
→ Jak zrobić kurs online?
→ Jak pokonać strach i opór hamujące rozwój naszego biznesu?
.
Michał Jaworski
.
Jak sama nazwa wskazuje z tego podcastu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o dietach, poszczególnych produktach, zdrowiu i chorobach, czasem jest motywacyjnie. Przykładowe podcasty:
→ Cudowne właściwości kaszy jaglanej
→ Jak skutecznie planować i realizować cele
→ Dlaczego cukier szkodzi i jak go unikać
→ Pięć dobrych książek o zdrowym odżywianiu
.
Michał Szafrański
.
Czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o zarządzaniu budżetem. Nie tylko domowym. I nie tylko mówi się tu o finansach – to chyba najlepsze. Przykładowe podcasty:
→ 25 aplikacji pomocnych w efektywnej pracy
→ Zarabianie na blogu, czyli jak monetyzować blog ekspercki
→ 8 sekretów produktywności
→ Higiena pocztowa, czyli jak radzić sobie z zalewem e-maili
Co prawda podcasty, które polecam nie dotyczą bezpośrednio nauki, raczej stylu życia, ale warto posłuchać, by doszkolić się w „nietypowych” dziedzinach. Oczywiście istnieją również podcasty typowo nastawione na edukację, nawet taką szkolną, choćby te o tematyce językowej, ale ja takich jeszcze nie miałam przyjemności słuchać.
2. Webinary.
Webinary to nic innego jak internetowe szkolenia w czasie rzeczywistym. Żeby uzyskać do nich dostęp zwykle trzeba wcześniej się zapisać, no i nie zapomnieć, kiedy ma się być przed ekranem z notesem i długopisem. Dostęp do nagrania webinaru zazwyczaj ma się 24 godziny, potem można je kupić za niewielkie pieniądze.
vvv
Moje ulubione webinary
.
Aleksandra Budzyńska
Uwaga, u Pani Swojego Czasu już jutro świetnie zapowiadający się webinar: 7 kroków do samodyscypliny. Szybko! Zapisujemy się!
Wojtek Wawrzak
Może uznacie to za nieobiektywne, bo wrzucam webinar własnego chłopaka, ale co tam, pomaga blogerkom, sprzedawcom internetowym, freelancerom, może i wam przyda się. Jego ostatni weekend z prawem dla biznesu online okazał się hitem, zapisały się setki osób, z tego co wiem nagrania nadal można obejrzeć, a webinary na stałe wchodzą w działania praKreacji.
Ariadna Wiczling
Drugi raz we wpisie pojawia się Ariadna, tym razem z webinarami. To od niej się zaczęło, zawsze wychodzę z jej kursów z co najmniej dwiema stronami notatek. Wierzę mocno, że kiedyś ta wiedza na temat biznesu online mi się przyda. Widzę, że w tym momencie nie ma zapisów na żadne szkolenie, ale warto śledzić, zapisując się na newsletter.
3. Kursy online.
Wymagają samodyscypliny i niegasnącej motywacji. W sieci jest ich cała masa, a co najlepsze – dużo darmowych. Mowa oczywiście o internetowych kursach, które możemy kończyć bez wychodzenia z własnego pokoju.
vvv
Przykładowe strony z darmowymi kursami
.
- Ariadna Wiczling po raz trzeci, tym razem z serią darmowych video o tym jak znaleźć swój pomysł na kurs online, o najczęściej popełnianych błędach przy wyborze tematu kursu i o tym, jak zbadać rynek na swój kurs. Generalnie – kurs o robieniu kursów, super, co?
- Kursy i szkolenia Akademii Rozwoju, m.in. z zakresu grafiki komputerowej czy e-commerce.
- E-centra – tu szczególnie podobają mi się kursy związane z projektowaniem graficznym, biznesem i grafiką komputerową.
- Coursera – otwarte kursy prowadzone przez instytuty naukowe i uniwersytety z całego świata.
- Open2study i Open.edu – stronki, o których jeszcze nic nie wiem, ale słyszałam.
4. Biblioteki i darmowe e-booki.
Cóż, nie zapominajmy o istnieniu bibliotek. Są naprawdę dobrze wyposażone. Sama czasem korzystam z wypożyczonych podręczników. A jeśli chcecie wreszcie nadrobić zaległości lekturowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie książek z Wolnych lektur. Uwielbiam. To co, czytamy od jutra Quo vadis?
5. Blogi i vlogi profesjonalne.
Twórcy blogów/vlogów profesjonalnych, zwanych też specjalistycznymi lub fachowymi, ucieszą się na pewno, jak skorzystamy z wiedzy, którą przekazują w postach czy filmach. Są szczegółowe, prowadzą za rączkę, eksperci nie stronią od odpowiadania na dodatkowe pytania. Przykłady? Niemiecka sofa, Mówiąc inaczej, Po cudzemu, w tym momencie inne uparcie nie chcą mi przyjść do głowy, może wy coś dorzucicie?
Mam nadzieję, że wpis okazał się przydatny i inspirujący. Jeśli tak, podzielcie się nim z innymi, będzie mi miło. 🙂