Menu
Slow life

Eko-nawyki, których nie mam

Niestety, gdybym powiedziała, że jestem eko, nieco rozmijałoby się to z prawdą. Oczywiście to nie tak, że szastam jedzeniem na prawo i lewo, rozlewam wodę i włączam na raz światła w całym mieszkaniu. Nie. Najczęściej chodzę pieszo lub jeżdżę rowerem, czy też noszę przy sobie materiałową torbę na zakupy. Wiem jednak, gdzie popełniam błędy.

 

eko

 

Używanie butelek wielokrotnego użytku

Jak chcę małą wodę, to kupuję małą wodę. Gdybym jednak kupiła butelkę, którą można uzupełniać, nie marnowałabym tyle tych jednorazowych, nie traciłabym również tylu pieniędzy, bo kupienie dużej butelki bardziej się opłaca, ewentualnie można filtrować w odpowiednim dzbanku. No i jak ładnie wygląda taka butelka w torbie! Hmm, polecacie jakąś konkretną?

 

ekonawyki

 

Wyłączanie komputera na noc

Właśnie zdałam sobie sprawę, że ja prawie w ogóle go nie wyłączam, a jedynie zamykam. Zła kobieta! Ale to dlatego, że mój Windows 10 wolno się włącza. I że lubię mieć zawsze pod ręką odpalony Photoshop i Spotify. Okej, słabe wytłumaczenie. Dzisiaj wyłączę!

 

listek

 

Wyjmowanie ładowarki z gniazdka

Nie robić tego – jakie to wygodne. Wystarczy, że podepnę telefon i gotowe. A wystarczyłaby jedna czynność więcej.

 

listek

 

Sortowanie śmieci

Nie sortuję. To znaczy nie do końca to prawda, bo w domu rodzinnym było inaczej. W Krakowie jest trudno, bo i tak za kamienicą mamy jeden kontener, więc gdybym segregowała, to wszystko bez względu na zawartość trafia do jednego i na nic zdaje się staranie. Nawet ostatnio na angielskim przy okazji tematu o ekologii została poruszona kwestia, że w Polsce nie tak łatwo segregować, nie tak łatwo w małych mieszkaniach mieć trzy różne kosze na śmieci i w ogóle dbać o to w pędzie codzienności.

 

listek

 

Prysznic zamiast kąpieli

Kocham długie kąpiele. To akurat grzech domowy. Pachnący żel albo kule, peeling kawowy, książka, czasem nawet świeczka i kubek pomarańczowej melisy. I co wiadome, dużo za dużo wody.

 

ekonawyki 2

A ty masz swoje eko-nawyki?