Menu
Uroda / Wybieram z natury

Wszystko, co musisz wiedzieć o hydrolacie z czystka

hydrolat z czystka

Zacznę od tego, że odkryłam hydrolaty całkiem niedawno. W poszukiwaniu naturalnych alternatyw dla toników trafiłam na wodę różaną, a od tego już prosta droga do poznania innych, kwiatowo-ziołowych płynów. Do tej pory udało mi się sprawdzić dopiero trzy hydrolaty: wspomniany już różany, z drzewa herbacianego i z czystka. Temu ostatniemu chcę dziś poświecić więcej czasu.

Hydrolat – co to jest?

Na początek ustalmy, czym w zasadzie jest hydrolat. Być może, tak jak ja kilka miesięcy temu, jeszcze tego nie wiesz. Najprościej pisząc, hydrolat to produkt, który otrzymuje się w procesie destylacji z parą wodną roślin lub tylko ich części. W efekcie dostajemy olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. Ta woda właśnie, która mogłaby wydawać się „odpadem” przy produkcji, to nasz hydrolat. Zawiera niewielkie ilości olejku eterycznego i rozpuszczalne cząstki roślinne. Jego forma jest na tyle lekka, że może być używany bezpośrednio na skórę.

Jak używać hydrolatu?

Ja rozpylam hydrolatową mgiełkę na całą twarz rano przed nałożeniem makijażu i wieczorem tuż po dokładnym demakijażu. Czekam aż produkt dobrze się wchłonie. Oczywiście omijam przy tym oczy. Czasami spryskuję również szyję i delokt, szczególnie hydrolatem różanym.

Jeśli nie masz czasu na czekanie aż mgiełka sama się wchłonie, spryskaj wacik i przemyj twarz tak, jak robisz to tonikiem czy płynem micelarnym.

Hydrolat z czystka – właściwości i zastosowanie

Na początku warto zaznaczyć, że hydrolat z czystka jest przeznaczony do cery trądzikowej, jak i dojrzałej.

hydrolat z czystka

Doskonały do skóry, która jest:

  • pełna przebarwień po niedoskonałościach,
  • „ozdobiona” świeżymi bliznami,
  • przesuszona,
  • wyglądająca na zmęczoną,
  • poszarzała,
  • opuchnięta w okolicach oczu.

Hydrolat z czystka jest bogaty w polifenole, wykazujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Poza tym pozytywnie wpływa na procesy starzenia się skóry.

Ta magiczna wręcz mgiełka wspomaga walkę z trądzikiem i wszelkimi zmianami na cerze, zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Deliaktnie rozjaśnia skórę.

Ten hydrolat świetnie sprawdza się jako baza do dalszej pielęgnacji (śmiało po jego użyciu można nakładać na twarz krem, serum czy olejek). Przyda się również miłośniczkom maseczek – wystarczy wymieszać z nim, np. ulubioną glinkę.

Czy jest przeznaczony wyłącznie dla kobiet? Skądże! Dzięki kojącym właściwościom sprawdzi się także u mężczyzn jako kosmetyk do używania po goleniu.

Używałaś już hydrolatu z czystka?