Menu
Slow life

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 moich sposobów

jak oszczędzać pieniądze

Na temat oszczędzania pieniędzy powstało już wiele artykułów i książek. Zarządzanie finansami dotyczy na mniejszą bądź większą skalę każdego z nas. W dzisiejszym poście dołożę cegiełkę do nurtującego wiele osób zagadnienia pt. „jak oszczędzać pieniądze”, jeszcze z perspektywy studentki. 

W świadomości społeczeństwa funkcjonuje taki mit, że studenci są biedni. Obserwując osoby w wieku 19-24 lata, zarówno w Krakowie, jak i w Łodzi, ostatnie, co mogłabym powiedzieć o studentach jest to, że na coś im brakuje. Elastyczny wymiar studiów, możliwości zarobku, jakie daje Internet oraz większa świadomość jak oszczędzać pieniądze, przyczyniły się do tego, że nawet młode osoby, nie pracujące na etacie, mogą pozwolić sobie na drogie buty, lepszy komputer czy wyjście ze znajomymi na miasto raz w tygodniu. A jakie są moje sposoby na to, by zatrzymać trochę złotówek w portfelu i wydać je potem na jakąś większą, droższą, upragnioną rzecz? Czytaj dalej 🙂

jak oszczędzać pieniądze

Gotuj w domu

Lubię raz na jakiś czas wyjść na obiad lub kolację do restauracji. Kiedyś wychodziłam znacznie częściej niż aktualnie, miałam nawet taki moment, w którym koszty jedzenia na mieście przewyższały wszystkie inne (nie licząc opłat za mieszkanie). Dało mi to do myślenia – nie dość, że traciłam naprawdę dużo pieniędzy, to wiecie, jak to jest, jak już je się poza domem, nie zawsze jest to jedzonko zdrowe. Wręcz przeciwnie. Pizza, burgery, frytki i makarony nie idą w parze z dobrą dietą. Zmieniłam więc nastawienie, zaczęłam więcej gotować w domu i zabierać ze sobą jakieś kanapki na uczelnię, a jedzenie na mieście stało się momentem, który celebruję, a nie codziennością. Wiadomo, portfel też się z tego cieszy.

Czytaj e-booki lub odsprzedawaj książki

Moją biblioteczkę dzielę w tym momencie na trzy mieszkania. Gdyby zebrać wszystkie książki w jedno miejsce, trzeba by było dokupić regał lub dwa. Gdyby do tego zebrać wszystkie e-booki, które mam na czytniku, na pewno zabrakłoby pomieszczenia na przechowywanie wszystkiego. Zawsze mi się wydawało, że książek się nie sprzedaje. Że warto zatrzymywać przy sobie każdy zakupiony i przeczytany egzemplarz, bo MOŻE KIEDYŚ będę chciała do niego zajrzeć? Rzecz jasna w praktyce do wielu książek zajrzałam tylko raz i kurzą się na półce, choć mogłyby posłużyć komuś innemu. Co to ma wspólnego tym, jak oszczędzać pieniądze? Wiele! Decydując się na zakup e-booka, możesz zaoszczędzić nie tylko cenną przestrzeń w domu, ale także pieniądze. Niekiedy nawet połowę ceny. Z drugiej strony, jeśli jesteś osobą, która ponad oszczędzenie ceni sobie kontakt z papierowym egzemplarzem (mimo wszystko też należę do tego grona), zaraz po przeczytaniu książki, możesz ją odsprzedać w całkiem dobrej cenie. Zatem jeśli szybko uwinąłeś się z przeczytaniem zakupionej lektury i szanse, że kiedyś jeszcze do niej zajrzysz są nikłe, od razu wystawiaj dalej. Pieniądze do ciebie wrócą, a książka zyska drugie życie, zamiast przymierać pod warstwą kurzu na twoim regale.

Korzystaj z rabatów

Kto jak kto, ale studenci to prawdziwi łowcy zniżek! Zresztą, nie trzeba być studentem, żeby lubić kupować coś taniej. Więc zanim zdecydujesz się na internetowy shopping, sprawdź, czy w serwisach z kodami rabatowymi czasem nie czeka na ciebie miła niespodzianka w postaci kodu na zakupy tańsze od 5 do nawet 20%. Przykładem takiej stronki jest AleRabat.com.

jak oszczędzać pieniądze

Wystarczy, że wjedziesz, wpiszesz w wyszukiwarce nazwę konkretnego sklepu i pobierzesz kupon. Czysta przyjemność!

Kupuj większe opakowania

Nie mam tu na myśli tego, by kupować kilogramowy ser albo pięciolitrowy karton soku. Może cenowo się to opłaca, ale w moim przypadku raczej bym na tym straciła, bo na jedną czy dwie osoby to zdecydowanie za duże porcje. Pisząc o kupowaniu większych opakowań mam oczywiście na myśli produkty spożywcze z długą datą przydatności (oleje, kasze, herbaty itd.) albo inne artykuły domowe, takie jak na przykład wszelkie płyny, proszki i kapsułki do prania, środki czystości czy też kosmetyki (np. płyn do demakijażu o pojemności 500 zamiast 200 ml). Na każdej z takich rzeczy zaoszczędzisz zaledwie kilka złotych, ale w sumie mogą dać niezłą sumkę na inne przyjemności.

jak oszczędzać pieniądze

Wyznaczaj miesięczny budżet

W internecie krąży dużo darmowych szablonów do planowania miesięcznego budżetu. Ja kiedyś korzystałam ze specjalnie do tego przeznaczonych plannerów, robiłam tabelki w Excelu, korzystałam z aplikacji na telefon, krótko mówiąc, testowałam wszystko i jedno wiem na pewno – wyznaczanie kwoty, której nie chciałabym przekroczyć w danym miesiącu, pozwala ogarniać, ile i na co się wydaje, wydawać mniej lub rozsądniej (czyli korzystać z okazji). Polecam każdemu, kto nawet nie zastanawiał się wcześniej, jak dużo miesięcznie wydaje pieniędzy.

Teraz ja mam do ciebie pytanie – jak oszczędzać pieniądze?!

Koniecznie daj znać, jakie są twoje sposoby na oszczędności. Może podrzucić mi jakiś patent, którego nie znałam.