Menu
Moda

Jak znaleźć własny styl i skąd czerpać modowe inspiracje?

Inspiracje modowe są wszędzie. Szukanie ich nie sprowadza się już tylko do przeglądania kolorowych magazynów czy śledzenia wybiegów. Dzisiaj mamy je na wyciągnięcie ręki, to znaczy – po wpisaniu paru odpowiednich haseł w wyszukiwarce. Internet kipi od blogów i vlogów modowych, gdzie możemy do woli oglądać stylizacje przygotowane przez dziewczyny takie jak my.

Niezależnie od tego jak bardzo nietypowy mamy styl, na pewno znajdziemy sobie kogoś, od kogo możemy czerpać pomysły. I to jest rzeczywiście świetne rozwiązanie, pod warunkiem, że mamy określony własny styl. Rodzi się więc pytanie – jak go określić?

Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, wiele kobiet zmaga się z tym przez lata. W moim przypadku nie była to zbyt kręta droga, ale wymagała uświadomienia sobie pewnych rzeczy i prób, które nie zawsze kończyły się sukcesem.

jak znaleźć styl

fot. Joanna Rytter

Jak znaleźć własny styl?
subiektywny poradnik

 1. Zajrzyj do swojej szafy.
  Uważam ten punkt za podstawowy. Często dokładne przejrzenie swoich rzeczy pozwala przekonać się, że my przecież mamy swój unikalny styl. Dominują podobne fasony, kolory, wzory? Nie marnuj tego i nie chciej wyrzucać na rzecz „nowego stylu”, którego poszukiwania mogą okazać się już zbędne.
 2. Pomyśl o stylu życia.
  Zwiewna sukienka w drobne kwiatuszki nie sprawdzi się u trenerki fitness, natomiast legginsy i sportowa koszulka niekoniecznie pasuje do wizerunku nauczycielki. To co na siebie zakładamy ma być nie tylko wygodne, ale właśnie pasować do tego, czym zajmujemy się na co dzień.
 3. Bądź czujna.
  Już pierwszym zdaniu napisałam, że pomysł, inspirację można znaleźć wszędzie. Ja często obserwuję dziewczyny, które mijam na ulicy albo zwracam uwagę na stylizacje bohaterek seriali i filmów, które oglądam.
 4. Pozwól sobie pomóc.
  Kiedy masz problem z plamą na dywanie, nie wylewasz na nią wszystkich środków chemicznych dostępnych w domu, ale szukasz podpowiedzi w sieci albo dzwonisz do mamy, która na pewno wie, jak temu zaradzić. Nie chcę przyrównywać szukania stylu do kłopotliwej plamy, ale pomyśl, że nie musisz działać w pojedynkę. Zapytaj przyjaciół, co sądzą o tym jak się ubierasz, co im do ciebie pasuje, w czym cię widzą. Założę się, że ich opinia okaże się przydatna.
 5. Zrób sobie tablicę inspiracji.
  Na pewno masz całe mnóstwo niepotrzebnych gazet. Weź kilka, przekartkuj i wytnij te zdjęcia stylizacji, na widok których się ożywiłaś i pomyślałaś, że mogłabyś je bez skrępowania nosić codziennie. Przyklej je na białym papierze albo przypnij na tablicy korkowej. I gotowe! Twoja własna inspiracyjna tablica gotowa na planowanie kolejnych zakupów.
fot. Joanna Rytter

fot. Joanna Rytter

jak znaleźć

fot. Joanna Rytter

Mój styl nie jest skomplikowany. To połączenie wygody z elegancją, czasem, przez zamiłowanie do pasteli, wychodzi trochę dziewczęco. Najlepiej czuję się w sukienkach i zwyczajnych połączeniach koszula/sweterek + dopasowane jeansy. Unikam ekstrawagancji i nachalnych kolorów. Biżuterię ograniczam do minimum.

 

Skąd czerpię inspiracje?

Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się wpis Alicji Polak z bloga Sellektor o modzie w rytmie „wolniej”, sama niewiele wcześniej odkryłam ten portal i przyznaję, że ilekroć tam wejdę, to przepadam. Szczególnie lubię blog za serię wpisów „30 trików modowych na każdy dzień miesiąca”, ale za pośrednictwem Sellektora można także zrobić zakupy.

Moje zakupowe typy wypatrzone na Sellektorze (w rozsądnych cenach!):

123

1 – sukienka Numph, 2 – sukienka Stylepit, 3 – sukienka Glamorous

122

1 – sweter Cheaploader, 2 – sweter Saint Tropez, 3 – koszula Vila

A ty masz już swój styl? Gdzie szukasz inspiracji?