Menu
Kultura i sztuka

Książki, które muszę przeczytać tej jesieni

Jesień to dla mnie super czas. Teraz i zimą czytam najwięcej książek. Moja lista tych do przeczytania powiększa się w zasadzie każdego dnia.  W tym wpisie chcę pokazać ci pięć z nich, które muszę przeczytać tej jesieni. Muszę, bo chcę, oczywiście.

książki które muszę przeczytać tej jesieni

Niedzielna piątka to nowa seria lekkich wpisów na blogu. Sama nazwa mówi, że będą w niedziele (choć nie co tydzień) i że będę tam wspominać o pięciu różnych rzeczach z tej samej kategorii.

smak szczęścia

do kupienia tutaj

Agnieszka Maciąg – Smak szczęścia

Dlaczego? Bo lubię blog Agnieszki Maciąg, to po pierwsze. Po drugie, jestem cichą fanką pozytywnych poradników, inspirują mnie do robienia jeszcze fajniejszych rzeczy i pokonywania własnych słabości. I po trzecie – porady dotyczące diety i urody zdają się tu bazować na zgodzie z naturą, a przecież to dla nas, slow-ludzi, niezła gratka! Poza tym, sama chciałabym wydać coś tak uroczego! 😉

Prawdziwe piękno tkwi w nas, ale trzeba znaleźć spokojny moment, aby je odkryć. To książka, do której zawsze możesz wracać. Opisuję w niej metody, które uczyniły moje życie prostszym, pełniejszym i szczęśliwszym. […] Opowiadam też o modzie, która nie wpędza w kompleksy, ale służy naszemu pięknu i dobremu samopoczuciu.

Agnieszka Maciąg

wyspa łza

do kupienia tutaj

Joanna Bator – Wyspa łza

Dlaczego? Bo obejrzałam kilka wywiadów z Joanną Bator i bardzo mnie zaintrygowała swoją osobowością, spojrzeniem na świat. Co robi autorka popularnej powieści, o której mówią, że po otrzymaniu ważnej nagrody „znikła bez śladu”? Szuka kogoś podobnego. Aż wpada na Sandrę Valentine, która bez śladu znikła w 1989 roku i do dziś nie wiadomo, co się z nią stało. Pisarka wraz z fotografem wyruszyli w podróż śladami zaginionej kobiety. Mam gęsią skórkę! Zresztą, posłuchaj, co sama autorka mówi o książce.

służące

do kupienia tutaj

Kathryn Stockett – Służące

Dlaczego? Bo bohaterkami są kobiety. Odważne i zdeterminowane! Wszystkie osoby, z które polecał mi tę książkę jednogłośnie twierdzą, że tej historii nie da się zapomnieć.

Akcja koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!

A po przeczytaniu nie odmówię sobie filmu. 🙂

botanika duszy

do kupienia tutaj

Elizabeth Gilbert – Botanika duszy

Dlaczego? Bo w czerwcu się zabierałam, ale zastała mnie sesja i nie wyszło. Bardzo lubię znaną powieść tej samej autorki – Jedz, módl się, kochaj, więc myślę, że ta też mi się spodoba. No i nie może dłużej czekać na moją uwagę!

Alma Whittaker, bohaterka książki, to pod każdym względem postać nieprzeciętna – o nieposkromionej ciekawości świata, błyskotliwym intelekcie i silnej potrzebie niezależności. Jej historia rozpoczyna się w roku 1800, w Filadelfii, jednak głód wiedzy i pragnienie spełnienia w miłości zawiodą ją w tak egzotyczne zakątki świata jak Tahiti. Czy znajdzie tam rozwiązanie przyrodniczych zagadek i tajemnic ludzkiej duszy?

prl

do kupienia tutaj

Aneta Górnicka-Boratyńska – Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci

Dlaczego? Bo trafiłam na fragment tej książki w podręczniku do języka polskiego dla czwartek klasy. Spodobał mi się sposób w jaki autorka (polonistka i dziennikarka) wspominając dzieciństwo, opisuje codzienność PRL-u. No i trochę słabo nie znać w całości książek, o których się ma zamiar uczyć. 😉

zielone pomarańcze czyli prl dla dzieci

zielone pomarańcze czyli prl dla dzieci zdjęcie

A ty jakie książki planujesz przeczytać tej jesieni?