Menu
Kultura i sztuka

Osiecka. Cytaty, które warto znać

Cytaty. Osiecka była mistrzynią w pisaniu tekstów, których fragmenty chętnie cytujemy do dziś.

O Osieckiej wiele już napisano i powiedziano. Ostatnio nawet nakręcono serial, ale miałam okazję zobaczyć dopiero dwa odcinki, więc nie mogę jeszcze za wiele o nim napisać. Swego czasu przeczytałam kilka jej dzienników, dwie powieści, wymianę korespondencji z Jeremim Przyborą, ostatnio zbiór wspomnień Beaty Biały Tego o mnie nie wiecie. Coś już o poetce wiem, a czytajac jej książki, listy i piosenki, znalazłam mnóstwo pięknych zdań, które warto podać dalej.

Osiecka. Cytaty, które warto znać 

 • Przyjaciele moi i przyjaciółki! Nie odkładajcie na później ani piosenek, ani egzaminów, ani dentysty, a przede wszystkim nie odkładajcie na później miłości.Nie mówcie jej „przyjdź jutro, przyjdź pojutrze, dziś nie mam dla ciebie czasu”. Bo może się zdarzyć, że otworzysz drzwi, a tam stoi zziębnięta staruszka i mówi „Przepraszam, musiałam pomylić adres…” I pstryk, iskierka gaśnie.

 • Nie wierzę w brak czasu. Zawsze jest czas na ten krótki błysk, na ten znak: jesteś dla mnie ważna.

Te dwa powyżej to moje totalnie ulubione cytaty Osieckiej!

 • Od jakiegoś czasu zauważyłam, że się duszę. Najpierw tylko we wtorki, potem co drugi dzień, a teraz ciągle, nawet w niedzielę. Ja potrzebuję przeciągu, szerokiej skali, czynów ogromnych.

  osiecka cytaty
 • U mnie jest blisko z serca do papieru.

 • Szczęście to jest radość powtarzania. Jeśli ktoś stanął nad ranem w porcie, spojrzał w morze i zobaczył nagle jak niebo pęka i ze stalowej jamy wynurza się rdzawa kreska – jak w rozpalonym piecu – to znaczy… no właśnie, to nic nie znaczy. Bo ten, kto znalazł tam się jeden jedyny raz i się ucieszył raz szaleńczo to nie jest jeszcze człowiek szczęśliwy. To jest człowiek, któremu się coś udało. Na drugi dzień powie: „E, co ja tam będę chodził do portu nad ranem! Już to widziałem”. Ale człowiek, który chodzi na brzeg codziennie i za każdym razem jest olśniony, to jest człowiek szczęśliwy.

 • Warszawa jest dla mnie jak taka stara, brzydka żona. Nie kocham jej, nie lubię, nie podoba mi się i nigdy nie podobała, ale przecież zawsze do niej wracam. Wracam, choć mam na świecie rozsiane różne kochanki, z którymi właściwie mogłabym się ożenić. Ale nie żenię się.

 • Mam dwie dusze, jedną, która płacze, i drugą, która się śmieje. Ta szamotanina nastrojów to jestem ja.

osiecka cytaty

 • Brak perspektyw jest również brakiem złych perspektyw.

 • Dwóch rzeczy nie chcę: nie chcę w życiu mścić się i odpoczywać. Mścić się nie chcę, bo szkoda na to zdrowia, czasu, energii – zawsze na pewno wyrządzę komuś tyle krzywd, że wystarczy ich na to, aby pozostawić bez rekompensaty krzywdy doznane. Odpoczywać nie chcę pod żadnym pozorem – to grzech wobec życia, szkoda czasu na odpoczywanie!

 • Jak pięknie jest rano, gdy jeszcze nie wszystko się stało, i wszystko może się stać, tylko brać…

Halina Poświatowska – cytaty mojej ulubionej poetki. 


Dla tych, którzy chcą więcej…

osiecka cytaty

Listy na wyczerpanym papierze
Osiecka. Tego o mnie nie wiecie
Zdradziecka Agnieszka Osiecka