Menu
Kreatywnie z dziećmi / Kultura i sztuka

Praca plastyczna – Drzewo inspirowane „Drzewem życia” Gustava Klimta

gustav klimt drzewo życia

Mali artyści muszą od czasu do czasu zaczerpnąć inspiracji od innych. A skoro już się inspirować, to kim, jeśli nie najlepszymi? Zobaczcie, oto nietypowa praca plastyczna – drzewo… zainspirowane „Drzewem życia” Gustava Klimta. 

gustav klimt drzewo życia

Gustav  Klimt – Drzewo życia. Wyjątkowy obraz

Autor tego pięknego obrazu pracował nad nim kilka lat, a mianowicie od roku 1905 do 1909. Dzieło powstało na ścianach Pałacu Pocleta w Brukseli. Całość została wykonana przy użyciu farby olejnej, techniką mozaikową, wykończona zaś złotem – elementem znanym w pracach Klimta (widzicie ten efekt „przepychu”?). W centralnej częsci obrazu widzimy tytułowe drzewo, którego gałęzie wypełniają całą przestrzeń. Po bokach można zauważyć dwie żeńskie sylwetki.

Praca plastyczna – Drzewo

gustav klimt drzewo życia

Podczas pracy z dziećmi bardzo często wykonuje się różnego rodzaju drzewa. Drzewo na każdą porę roku – z kolorowymi listkami, ośnieżone, pełne owoców, pełne kwiatowych, bladoróżowych pączków. Czemu więc nie zrobić drzewa pełnego drobiazgów? 

Przygotujcie: 

  • grubą kartkę/kartonik (nie może miąć się podczas rozcierania plasteliny),
  • brązową plastelinę,
  • ołówek,  
  • płatki owsiane, wiórki kokosowe, płatki kukurydziane kółeczka i inne ziarna, które akurat macie pod ręką. 

gustav klimt drzewo życia

Jak działamy? 

Narysujcie na kartoniku kontury drzewa. Im bardziej zawiłe będą jego gałęzie, tym lepiej. Nie róbcie jednak zbyt wąskich gałązek, bo trudno będzie je wylepić plasteliną i nakleić dodatki. Następnie, używając małych kawałków plasteliny, wyklejajcie podłoże i drzewo. Teraz etap najtrudniejszy – rozcieranie plasteliny 🙂 Potraktujcie palce jak pędzelki i do dzieła! 

praca plastyczna drzewo praca plastyczna drzewo

Teraz możecie dać się ponieść fantazji i przyklejać dodatki według uznania. Patrząc na wzór – obraz Klimta – im więcej elementów, tym lepiej. 

praca plastyczna drzewo praca plastyczna drzewo praca plastyczna drzewo

I gotowe! 

Zalety wykonywania prac plastycznych z użyciem plasteliny 

Ta z pozoru zwykła zabawa z użyciem plasteliny jest doskonałym ćwiczeniem motoryki małej. Usprawnia pracę dłoni i paluszków. W odróżnieniu od motoryki dużej, tu nacisk kładziony jest na precyzyjne wykonanie zadania i wymaga koncentracji, skupienia całej uwagi na jednej czynności. Dodatkowo pomaga w treningu koordynacji wzrokowo-ruchowej. 

 

Podzielcie się wrażeniami i efektami waszych prac.

Po więcej inspiracji na pracę z dziećmi zapraszam na mój drugi profil instagramowy @wolniejkreatywnie