Menu
Moda

Przewodnik po tkaninach i włóknach, czyli jak kupować ubrania?

Wpis gościnny Redakcji Sellektor

Miniprzewodnik po tkaninach i włóknach powstał po to, by umożliwić lepszy ogląd w kwestii wyboru materiałów. Aby nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim czuć się w nich świetnie i komfortowo. Zbliża się lato, pora roku w której każdy chce zaprezentować się jak najlepiej. Dlatego warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Rodzaje tkanin i włókien

Większość osób wie, czym różnią się tkaniny naturalne i syntetyczne. Bardziej fachowo określa się je włóknami naturalnymi oraz włóknami chemicznymi. Włókna naturalne to wszystkie włókna pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zaliczają się do nich: bawełna, len, włókno bambusowe, jedwab, wełna, czy sierść królicza. Do włókien chemicznych zalicza się włókna sztuczne: wiskozę, modal, acetat, lyocell. W grupie tej znajdują się też włókna syntetyczne: poliester, poliamid, akryl, poliakryl, elastan i nylon.

tkaniny03

źródło zdjęcia: pasmanteria

Właściwości tkanin

Omawiając właściwości poszczególnych tkanin należy wziąć pod uwagę takie cechy jak: higroskopijność czyli zdolność do pochłaniania wilgoci z ludzkiej skóry, elastyczność związaną z gnieceniem się materiału, a także wytrzymałość na rozciąganie – trwałość materiału.

Wełna

Jest naturalnym włóknem ze skóry zwierzęcia. Dlatego jest też przewiewna, ogrzewająca, dobrze pochłania wilgoć, nie zmienia rozmiaru i nie mnie się. Ma sporo zastosowań, zarówno w damskiej, męskiej, jak i dziecięcej odzieży.

Bawełna

Produkowana jest z naturalnych włókien. Jest miękka oraz stanowi doskonały materiał termiczno-izolacyjny. Jej inne cechy to: wytrzymałość, przewiewność i chłonność. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji bielizny bądź modnych dodatków.

Wiskoza

Wiskoza ma cechy podobne do bawełny. Jest przewiewna, przyjazna dla skóry i nad wyraz delikatna. Jako materiał sprawdza się najlepiej wśród trykotów.

Poliester

Poliester to włókno syntetyczne, które się nie gniecie i jest łatwe w pielęgnacji. Stabilny kształt i odporność na marszczenie sprawiają, że nadaje się idealnie do produkcji marynarek, spodni w kant, czy spódnic.

Stretch

To rozciągliwą tkaniną ze specjalnych elastycznych nici. Może mieć płócienny albo skośny splot. Najczęściej wytwarza się z niego spodnie oraz odzież sportową.

Ortalion

Ortalion to nieprzemakalna tkanina sztuczna, 100% poliester. Lekki i wodoszczelny, co sprawia, że nadaje się do wykorzystania w ubraniach sportowych i turystycznych.

Mikrofibra

Mikrofibra to mikrowłókno, składające się w 70% z poliestru i w 30% z poliamidu. Ma bardzo cienkie włókna, dlatego stosuje się ją głównie w produkcji bielizny.

Elastan

Jest włóknem rozciągliwym, o dużej sprężystości. Wytrzymały i miły w dotyku, wykorzystywany do strojów kąpielowych oraz odzieży sportowej.

Jedwab

Jest bardzo mocny i posiada właściwości termoregulacyjne. Produkuje się z niego: bieliznę, damskie lub dziecięce sukienki, modne dodatki, bluzki, płaszcze, czy podszewki w męskiej odzieży.

Len

Cechuje się naturalnym połyskiem, gładkością i nierównomiernością. Jest odporny na brud, a do tego łatwo się go pierze. Wykorzystuje się go do produkcji bielizny, damskich sukienek, męskich garniturów lub odzieży roboczej.

Atłas

Atłas to gładka tkanina, z jednej strony błyszcząca, a z jednej matowa. Stosuje się ją do bielizny, ubrań, podszewek i sukni.

Dżins

Jest używany do produkcji ubrań: spodni, bluz, kurtek, sukienek. Jego główną cechą jest wysoka wytrzymałość.

Flanela

Flanela jako miękka i lekka tkanina bawełniana lub wełniana ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Stosuje się ją do wyrobu koszul oraz bielizny, w tym piżam.

Flausz

Flausz jest wyjątkowo miękką tkaniną wełnianą lub bawełnianą. Wytwarza się z niej ciepłe okrycia wierzchnie.

Kaszmir

To miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich. Jej wyjątkowo cienkie włókna sprawiają, że jest materiałem puszystym. Z kaszmiru wytwarza się szare, brązowe lub białe swetry i sukienki.

Sztruks

Sztruks jest tkaniną bawełnianą z jakiej szyje się spodnie, marynarki i spódnice. Ubrania ta nie gniotą się i są odporne na działanie wilgoci.

Tafta

Tafta to gęsta i sztywna tkanina z naturalnego jedwabiu. Wykorzystuje się ją do produkcji sukni wieczorowych i balowych, a także do eleganckich bluzek.

Polar

Jest tkaniną z tworzyw sztucznych o jeszcze lepszej izolacji ciepła niż wełna. Co ważne, nie traci tych właściwości również w wypadku zamoczenia. Wykorzystuje się go odzieży jesiennej, zimowej i sportowej.

Jakie materiały będą najlepsze latem?

Lato jest tą porą roku, kiedy zależy nam przede wszystkim na tym, by czuć się komfortowo. W związku z tym, warto wybierać ubrania przewiewne. Pod względem właściwości, jakie zostały podane wcześniej najlepszymi ubraniami na lato są: len, bawełna, wełna, a także modal, lyocell i cupro. Oto propozycje koszulek i topów, które są wykonane z materiałów idealnych na lato.

1

źródła zdjęć: letnie koszulki

Bawełna i len to najczęstszy wybór wśród letnich materiałów. Bawełna ma wysokie właściwości higroskopijne. Może pochłonąć nawet do 25% pary wodnej. Doskonale zatrzymuje ciepło, a więc gwarantuje odczucie lekkości i chłodu. Podobne właściwości ma len, przy czym wzrastają one po maglowaniu. Warto dodać, że len jest odporny na działanie wody morskiej. Świetnie więc sprawdzi się podczas urlopu nad morzem. Jeśli szukasz sukienki na lato, bawełna i len w składzie będą najlepszym wyborem.

3

źródła zdjęć: sukienki letnie, sukienki bez pleców

Zaskoczeniem może być to, że zachęca się do wyboru ubrań z wełny. Kojarzy się ona bowiem raczej z ubraniami zimowymi. Tymczasem wełna świetnie separuje wilgoć od skóry. Jest też odporna na brud i kurz. Odpowiednie sploty włókien wełnianych tworzą materiał o nazwie „cool wool” o świetnych właściwościach termoizolacyjnych.

Modal, lyocell i cupro jako materiały sztuczne II i III generacji mają doskonałą higroskopijność, dzięki czemu odprowadzają wilgoć ze skóry. Są lekkie i sprawiają wrażenie chłodu na skórze, w związku z czym można śmiało włączyć je do rankingu „letnich materiałów”.