Slow food – o co naprawdę chodzi?

Wymyśliłam tu ostatnio jedzeniowe czwartki, które nie są fast,  a nie wyjaśniłam, co tak w zasadzie miałam na myśli, czym jest slow food i czy na pewno będę się trzymać jednej filozofii.

Idea slow food zrodziła się we Włoszech, a głównym jej motorem był sprzeciw zalewającym Europę barom szybkiej obsługi, które ilość przedkładały nad jakość.

 

I. Informacje o slow food w kilkunastu punktach. 

 1. Produkty, z których przygotowujesz slow potrawę, powinny być dobrej jakości. Nie szkodzić naszemu zdrowiu ani środowisku.
 2. Idea zwraca się ku tradycji, czyli regionalnym potrawom i tym z receptur naszych babć, żeby ocalić je od zapomnienia.
 3. Jedzenie ma być przyjemnością.
 4. Ważna jest świadomość tego, co masz na talerzu, jak i smaków, zapachów, aromatów.
 5. Wymaga celebracji posiłków, uczy kulturalnego jedzenia.
 6. To też umiejętność korzystania z bogactwa, jakie oferuje nam natura.
 7. Daje szanse na oderwanie się od codziennej gonitwy, żeby np. w domowym zaciszu przygotować coś zdrowego i smacznego.
 8. To żywność niskoprzetworzona i dostarczająca ci więcej wartości odżywczych.
 9. Jedzenie z mrożonki, puszki, słoiczki, torebeczki… To wszystko powinno pojawiać się tylko sporadycznie.
 10. W założeniu ma unikać takich sposobów przygotowywania jak ścieranie, smażenie, miksowanie, a także dodawanie sztucznych barwników, aromatów, polepszaczy, konserwantów. Do pożądanych form preparowania można zaliczyć np. duszenie.
 11. Slow food wbrew pozorom nie dotyczy tylko jedzenia, ta obszerna filozofia, która rozciąga się również na inne dziedziny życia. Namawia do zwolnienia na co dzień, częstszego obcowania z naturą, pełnej harmonii w życiu.

 

Co ciekawe, pod skrzydła organizacji trafiło kilka polskich produktów. Są to między innymi: oscypek, miody i miody pitne, chleby, konfitury, soki, czy oleje.

 

II. Subiektywna lista przydatnych książek. 

Zrobiłam mały przegląd książek, które mogą pomóc zmienić ci coś w swoim spojrzeniu na jedzenie i gotowanie. Nie dotyczą bezpośrednio idei slow food, ale myślę, że bardzo mogą się przydać.

1. Zamień chemię na jedzenie – 24,68 zł.
2. Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy – 27,68 zł.
3. Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 58,37 zł. ♥

slow food jak wprowadzić pierwsze zmiany

 

III. Jak zmienić dotychczasową kulturę jedzenia? 

 

1. Najważniejsze – dowiedz się, o co chodzi. 

Może gdzieś słyszałeś na czym to polega i z czym się je. Trochę już wiesz, bo jesteś już przy trzeciej części tego postu. Podsumowując – to coś więcej niż jedzenie. To uważny styl życia, wymaga czasu, świadomości, selekcji.

 

2. Rozejrzyj się.

Nie ma to jak badania w terenie. W twoim mieście na pewno są restauracje kierujące się ideą slow food. Przykłady z Krakowa: 27 porcji slow food, Leniwe kopytko, czy międzymiastowa akcja Gęsina na Świętego Marcina. Istnieje też możliwość dołączenia do stowarzyszenia Slow Food Polska (roczny abonament wynosi 60 zł) lub poszukanie grup internetowych zrzeszających zainteresowane osoby. Będzie szansa na ich poznanie, zgłębienie tematu, wymianę doświadczeń.

slow food

 

3. Kupuj lokalnie. 

W miastach jest mnóstwo targów i ryneczków, gdzie wcale nie tak drogo można kupić świeże owoce i warzywa od lokalnych rolników. Na wsiach – jeszcze więcej możliwości. Często dużo dobroci skrywają nasze warzywniki i sady. Jak nie, przecież są stragany, targowiska, a nawet po prostu twój sąsiad, który ma za dużo tej pięknej marchwi. 🙂 Świeże i “swojskie” smakuje najlepiej, bez dwóch zdań.

 

4. Eksperymentuj. 

Wystarczy książka kucharska, przepis z Internetu albo zeszyt z zapiskami prababci, dobre jakościowo produkty i do dzieła! Nic się przecież samo nie wydarzy.

Czwarty punkt zostawiam otwarty. Nasze czwartki przecież takie będą. Eksperymentalno-nowinkowo-teoretyczne. Pomysły na slow lunchboxy do szkoły, gotowanie z dziećmi, czy prowadzenie własnego (choćby w wersji mini) ogródka, to tylko skrawek pomysłów, które teraz mi się skrystalizowały. Tyle przed nami! 🙂

Napisz, co myślisz o idei slow food?

[separator type=”thick”]

Znam siebie. Jak podzielisz się z innymi tym wpisem, będę skakać z radości. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.

Trackback from your site.

Być może spodobają ci się również