Menu
Wybieram z natury / Zdrowe odżywianie

Sok z buraka – właściwości, przeciwwskazania, przepis

sok z buraka właściwości

Nie ma się co czarować, sok z buraka nie jest moim ulubionym napojem. Kiedy już robię sok w domu, najczęściej decyduję się na marchewkowy. Jednak, jak się okazuje, to ten buraczany ma zaskakujące właściwości. W tym wpisie dowiesz się na co dobry jest sok z buraka.

Słodki, intensywnie bordowy, brudzący jak żaden inny… tak, tak, chodzi o sok z buraka, naturalne lekarstwo na wiele bolączek.

Właściwości soku z buraka

Dowiedziałam się ostatnio, że taki soczek potrafi działać jak energetyk. Wiecie, taki naturalny doping, na przykład dla sportowców. I już sama nie wiem, czy ostatnio po wypiciu szklaneczki tylko mi się wydawało, czy rzeczywiście ten trening z Chodakowską jakoś lepiej szedł 😉 Poza tym, jak podają mądre źródła, sok z buraka działa przeciwutleniająco i korzystnie wpływa na przepływ krwi do mózgu. Tak więc jeśli planujesz jakiś maraton naukowy, nie zapomnij o wielkiej szklanie czerwonego picia.

Świeży sok z buraka to także zastrzyk witamin (szczególnie witaminy C) i związków mineralnych. Bierze udział w procesie oczyszczania się narządów wewnętrznych, w tym nerek i wątroby. Ponadto sok z buraka to naturalny sposób na pozbycie się zgagi oraz… uwaga dla wszsytkch kobiet… łagodzi bóle podczas miesiączki.

sok z buraka

Kiedy odpuścić? Przeciwwskazania w piciu soku z buraka

Trudno przedawkować sok z buraka. Jest to produkt naturalny i z reguły można spożywać go w dużych ilościach. Jednak jest grupa osób, która powinna z niego zrezygnować. Dietetycy nie zalecają picia soku z buraka osobom borykającym się z kamieniami nerkowymi. Niewskazany jest również dla cukrzyków – bywa, że wypicie soku z buraka zwiększa poziom glukozy we krwi.

Sok z buraka – przepis

Nie potrzeba mieć specjalnych zdolności kulinarnych. Wystarczy posiadać sokowirówkę o odpowiedniej mocy. Umyte i obrane buraki dzielimy na mniejsze części i wrzucamy do sokowirówki. Sok zrobi się sam! 🙂 Jeśli nie przepadacie za smakiem buraków, do soku dodajcie dwie marchewki lub dwa jabłka. Odmienicie smak i zyskacie dodatkowe witaminki!

No to na zdrówko!