Menu
Slow life

Sposoby na organizację czasu

Kiedy byłam w liceum i musiałam, jak każdy licealista, spędzić w szkole sześć czy siedem godzin, po lekcjach odrabiać zadania z matematyki, wieczorami czytać lektury albo pisać wypracowania, wydawało mi się, że nie mam na nic czasu. Narzekałam, że tak mało robię tylko dla siebie, ciągle jestem zajęta, a i z efektami bywa różnie. Musiało minąć kilka lat, żebym zauważyła, jak beztroskie życie prowadziłam ;-). Jestem na czwartym roku studiów, zajęć, choć powinno ubyć, przybyło, oprócz studiów i mnóstwa rzeczy, które trzeba przygotować na zajęcia, dochodzi jeszcze praca, blog, działanie w social mediach i upchnięta gdzieś część życia, którą można nazwać prywatną.

Żeby w tygodniu czytać tyle, ile w szkole czytało się przez pięć miesięcy, żeby nie zaniedbywać pracy ani bloga (to drugie jeszcze trochę cierpi) i żeby bez wyrzutów sumienia pójść w piątkowy wieczór na koncert, musiałam wypracować sobie pewien rytm działania, który mi to wszystko ułatwia i techniki, które pomagają mi być bardziej zorganizowaną. Organizacja to w moim przypadku klucz do sukcesu.

Sposoby na organizację czasu

.Co takiego robię, by móc robić więcej i nie zwariować?

  1. Planuję.

    To takie oczywiste, oklepane, o tym ciągle się mówi i pisze. I to naprawdę działa. Zwykle planuję całe tygodnie w moim Happy Plannerze. W przydzielone poszczególnym dniom rubryki wpisuję, co muszę zrobić i jakie książki/teksty na dany dzień przeczytać. Jeśli to dzień, w którym akurat jestem w pracy, też staram się wyznaczać cele na dany dzień, żeby uniknąć sytuacji, kiedy przychodzę do biura, włączam komputer i za bardzo nie wiem w o włożyć ręce.
    .

  2. Stawiam małe kroki.

    Lepiej zrobić mały krok niż ciągle być w jednym miejscu, głównie na starcie. Wiąże się to z planowaniem, ale nie tylko. W momencie, kiedy jakieś zadanie mnie przerastało, naturalną reakcją było wieczne odkładanie go na później. Wreszcie uświadomiłam sobie, że realizacja każdego większego projektu to proces, nierzadko długi i składa się on z konkretnych mniejszych etapów. Jak już się je odpowiednio podzieli – nic nie jest takie straszne, każdego dnia można dokładać kolejne cegiełki zamiast marudzić, że coś jest niewykonalne.
    .

  3. Unikam pustych minut. 

    Nie chodzi o nic innego jak o wykorzystywanie każdego wolnego momentu na zrobienie czegoś. Mam na myśli takie chwile jak jazda autobusem, stanie w kolejce czy arcynudny wykład. Łapię ten czas na przeczytanie paru stron książki, wysłuchanie podcastu czy odpisywanie ma e-maile. Chyba weszło mi to już w nawyk, bo pieklę się nieziemsko jak mimo możliwości nie mogę czegoś zrobić, bo akurat nie ma zasięgu albo nie mam pod ręką czegoś do czytania. Podobnie łączę rzeczy przyjemnie z pożytecznymi… No ale kto nie ogląda seriali podczas prasowania sterty ubrań czy robienia hybryd!
    .

  4. Noszę zegarek. 

    Bo lubię. Bo zegarki są ładne. Bo nie muszę wyciągać telefonu, żeby sprawdzić godzinę i przy okazji rozproszyć swoją uwagę powiadomieniami z Insta. Moją najnowszą fascynacją są zegarki MIUGO. Wreszcie znalazłam markę, która odpowiada mi zarówno pod względem estetycznym (stylowy minimalizm, wymienne paski, które można dopasować do stylizacji, nastroju, pory roku), jak i pod względem jakości (zegarki te wykonane są z naturalnej skóry, nierdzewnej stali, są wodoodporne). Ponadto filozofia marki zbliżona jest do mojej, krótko mówiąc: czas mierzony z MIUGO płynie wolniej i przede wszystkim świadomie, a jak już wcześniej wspomniałam, świadome zarządzanie czasem to klucz do sukcesu i jedna z najcenniejszych umięjętności w dzisiejszych czasach przepełnionych dziesiątkami rozpraszaczy, zjadaczy naszych chwil i miałkimi treściami.Co do samego modelu zegarka, wybrałam klasyczny model z czarnym paskiem. Jestem ciekawa, jak wyglądałaby Wasza konfiguracja (łatwy w obsłudze konfigurator własnego zegarka jest dostępny na stronie marki).

 

5. Wykorzystuję poranki.

Maksymalnie! Wstaję o 6, najpóźniej o 7 i staram się działać, nadrabiać, tworzyć. Moim celem są pobudki o 5, ale to może wiosną… To właśnie rankami jestem najbardziej produktywna i kreatywna, ten czas zwykle jest jedynym w ciągu dnia przeznaczonym tylko dla mnie. Bez pośpiechu, bez biegania między ulicami miasta, za to ze świeżym umysłem gotowym na wszelkie wyzwania. Cisza, spokój i poczucie satysfakcji.

.

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze sposoby na organizację czasu, koniecznie dajcie znać!