Menu
Język polski

Wziąść czy wziąć? Która forma jest poprawna? Rozprawmy się z tym raz, a porządnie!

wziąść czy wziąć

Na liście najczęściej popełnianych błędów językowych znajduje się słowo „wziąć”. W 2020 roku w Internecie błędnie zapisywano to słówko ponad 14 tysięcy razy dziennie! Wielu szukało także odpowiedzi w wyszukiwarkach, wpisując hasło „wziąść czy wziąć„. Statystyki nie kłamią, mamy pewien problem zarówno z pisownią, jak i wymową czasownika „wziąć”.

wziąść czy wziąć

Wziąść czy wziąć? Która forma jest poprawna?

Powiedzenie, że skoro nie można czegoś „braść”, to nie można także „wziąść” nie ma co prawda naukowego potwierdzenia, ale jest dobrym sposobem na zapamiętanie poprawnej formy. Jak to w końcu jest – mówi się wziąść czy wziąć?

Odpowiedź jest prosta. Poprawna jest forma wziąć. Językoznawcy są jednogłośni – „wziąć” to błąd.

Co prawda, wiele lat temu była to forma dopuszczona do użytku (znajdziemy ją chociażby u Mickiewicza):

„Zamku żaden wziąść nie chciał, bo w szlacheckim stanie
Trudno było wyłożyć koszt na utrzymanie”
(Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga I, Gospodarstwo)

Podobne przykłady znajdziemy w utworach Adama Asnyka czy Zygmunta Krasińskiego. Choć to bywa mylące, dziś odpowiedź na pytanie „wziąść czy wziąć” nie powinna budzić nawet cienia zastanowienia. Tylko „wziąć” jest formą poprawną w XXI wieku.

Czy poprawiać kogoś, gdy używa błędnej formy?

Wiele zależy od relacji, w jakiej pozostajemy z daną osobą. Jeśli jest to ktoś bliski, komu bez problemu możemy zwrócić uwagę, że wymawia lub zapisuje coś z błędem, warto to zrobić. Dlaczego? By wskazać poprawną formę i uczulić na ewentualnie popełnianie tego samego błędu w przyszłości.

Z kolei, gdy błąd zdarzy się komuś, komu nie chcemy lub nie wypada „wytknąć” błędu, można dać do myślenia w inny sposób. Mianowicie – podczas rozmowy, kilka zdań później, powiedzieć lub napisać dane słowo poprawnie. Bystry rozmówca zauważy różnicę 🙂


Sprawdź również: Pokoi czy pokojów? Jak poprawnie powiedzieć


Wziąść czy wziąć – oto jest pytanie!

Odpowiedź na pytanie, wziąść czy wziąć, jest tylko jedna. Wziąć, wyłącznie z „ć” na końcu. Swoją drogą, ciekawe, czy nadejdzie taki dzień, w którym językoznawcy przychylą się do formy „wziąść”, uznając ją, ku uciesze wielu użytkowników języka polskiego, za poprawną. Oby tak się nie stało.