Menu
Język polski

POKOI CZY POKOJÓW? Jak poprawnie zapytać, ile pomieszczeń ma ten dom?!

pokoi-czy-pokojów

Pokoi czy pokojów? Jak poprawnie odmienić słowo pokoje? Oto pytania, które sama zadałam sobie jakiś czas temu, pisząc wiadomość do właścicieli mojego mieszkania. Teraz to już właściwie byłego mieszkania.

Uznałam, że rozwianie tej wątpliwości dobry pomysł na osobny wpis na blogu, może nie tylko ja się czasem zastanawiam nad tak łatwymi sprawami, jak odpowiedź na pytanie, jak się mówi: pokoi czy pokojów 😉

Pokój. Część mieszkania, składnik każdego domu. Kto by pomyślał, że odmiana tego słowa w liczbie mnogiej może wzbudzać jakieś wątpliwości. No jednak może.

pokoi-czy-pokojów

Pokoi czy pokojów? Która forma jest poprawna?

Zacznę od zdania, po którym część czytelników (niestety) będzie mogła już wyłączyć ten wpis (chociaż może żałować, bo zawsze lepiej wiedzieć więcej). Otóż – obie formy są poprawne! Tak, tak, możemy bez problemu stosować je zamiennie.

Przykładowe użycie:

  • Ile pokoi jest w waszym nowym mieszkaniu? 
  • Pensjonat, w którym się ostatnio zatrzymaliśmy, nie miał jednoosobowych pokojów
  • Przeglądaliśmy projekty pokojów, ale żaden nam się nie spodobał. 
  • Cena tych pokoi była poza naszym budżetem. 

Czy to nie jest wspaniałe, że możemy mówić tak, jak nam pasuje? 😉

Skąd wzięła się forma „pokoi”?

Mówiąc krótko – używamy nadal formy „pokoi”, mając wzgląd na historię języka polskiego. Kiedyś -j było miękkie. Niektóre głoski wciąż zachowały swoją miękkość, na przykład ń. Dlatego mówimy, jak i piszemy słoni, a nie słoniów. To chyba oczywiste 🙂 Zmiany w języku spowodowały jednak stwardnienie głoski -j, co przyczyniło się do dodawania do wyrazów twardotematowych końcówki -ów.

Której formy lepiej używać?

To już kwestia gustu. W tym momencie, jak już ustaliliśmy, możmy obu. Zarówno w mowie, jak i w piśmie. Byleby konsekwentnie, bo wyglądałoby to co najmniej dziwnie, gdybyśmy na przykład w jednym tekście używali tych wyrazów zamiennie.  Ja wolę formę „pokoi”. Brzmi ładniej, czyż nie? Językoznawcy skłaniają się ku odmianie „pokojów”, prognozując, że kiedyś odejdzie się od tej pierwszej formy. Ciekawe.

 

Teraz szybkie pytanie do ciebie – której formy używasz, pokoi czy pokojów?

 

Dla zainteresowanych językiem polskim – tutaj macie link do całej kategorii 🙂