Menu
Slow life

Metody robienia notatek – poznaj 4 najlepsze

Przez całą podstawówkę, gimnazjum i liceum moje zeszyty były ładne, tematy i daty podkreślone świecącymi kolorami, a notatki kompletne. Kompletne, bo dyktowane przez nauczycieli. A jeśli z jakiegoś powodu nie było mnie na lekcji, łatwo mogłam to uzupełnić odpisując od kogoś z klasy.

Na studiach sytuacja się komplikuje. Nie każdy pisze, nie każdy robi to dobrze, a jak robi dobrze, to nie jest chętny do dzielenia się. Często jest więc tak, że nieobecność na wykładzie czy ćwiczeniach równa się brakowi w zeszycie.

metody robienia notatek 1 kopia

Tuż po rozpoczęciu uniwersyteckiej przygody trudno było mi przestawić się na notowanie ze słuchu tego, co uznam za ważne. Wcześniej informacje podawano mi na tacy, starannie wyselekcjonowane i ubrane w zgrabne słowa. A potem… koniec z pięknymi zeszytami! Jak chcesz mieć zanotowane wszystko, piszesz jak leci. A że w domu nie chce ci się przepisywać, zostaje jak jest.

długopisy

Nikt nigdy nie nauczył mnie sztuki ręcznego notowania. Dlatego, skoro znam już parę praktycznych metod, podzielę się nimi z tobą.

metody

Po co je znać? Żeby ułatwić sobie życie, po prostu. 🙂 Co więcej, przydadzą się nie tylko studentom na wykładach, ale każdemu kto chce zrobić notki podczas lektury książki, czy jakiekolwiek inne, z których potem ma się uczyć albo chce zapamiętać.

Metody robienia notatek

metoda cornella

Metoda Cornella

O co chodzi?

Najpierw notujesz treść, fakty, informacje, a potem wyciągasz z nich słowa kluczowe. Ja na przykładzie poniżej zrobiłam na odwrót, najpierw spisałam ważne hasła, a potem dołączyłam rozwinięcia.

Jak notować?

Kartkę podziel na dwie kolumny, węższą (ok. 6 cm), gdzie będą hasła kluczowe i szerszą (ok. 15 cm) na wyjaśnienia, dodatkowe informacje. Na samym dole możesz stworzyć jedną kolumnę – podsumowującą, ja z niej zrezygnowałam.

Przy notowaniu np. na wykładzie zapisuj prawą część kartki. Niech będą to:

  • pełne zdania,
    istotne daty, ludzie, miejsca,
    definicje, idee, wyjaśnienia.

Następnie uzupełnij lewą stronę o hasła, które pomogą ci zapamiętać najważniejsze rzeczy. Podczas nauki z tego typu notatki zakryj prawą stronę i w myślach lub na głos opowiadaj sobie wszystko, co pamiętasz przy każdym z haseł po lewej.

metoda cornella 1

metoda cornella 2

notowanie w tabeli

Notowanie w tabeli

O co chodzi?

Na pewno znasz to ze szkoły. Tworzysz tabelę i wypisujesz informacje pod odpowiadającymi im nagłówkami.

Jak notować?

Ważne, by podczas słuchania czy czytania wyłapać kategorie informacji. Jeśli już je masz, niech staną się twoimi nagłówkami. Następnie uzupełnij je dodatkowymi wiadomościami. Metoda wymaga skupienia, sprowadza notatkę do przyjemnej dla oka i dość krótkiej formy.

notowanie w tabeli 1

notowanie w tabeli 2

metoda zdaniowa

Metoda zdaniowa

O co chodzi?

Każde zdanie z tekstu czy fragmentu wykładu zapisujesz w wygodnym dla siebie skrócie.

Jak notować? 

Ważne, żeby skróty, których używasz były dla ciebie jasne, rozszyfrowywanie nie może sprawiać problemów. 😉 Jak uda ci się dobrze opanować transformowanie zdań w skróty – nie ominie cię żadna informacja z wykładu!

metoda zdaniowa 1

metoda zdaniowa 2

metoda hierarchiczna

Metoda hierarchiczna

O co chodzi? 

Wiadomości ułożone są w uporządkowany sposób, jedna wynika z drugiej.

Jak notować? 

Najważniejszą informację zapisz po lewej stronie u góry i niech z niej „wychodzą” kolejne szczegóły, przesuwając się w prawą stronę. Im bardziej drobiazgowa rzecz, tym dalej od lewej niech będzie. Dzięki tej metodzie stworzysz logicznie usystematyzowane treści i podkreślisz relacje między nimi. Nie zawsze jednak nadaje się do notowania na wykładzie. Chyba, że akurat temat jest tak podawany, od ogółu do szczegółu.

metoda hierarchiczna 1

metoda hierarchiczna 2

Przyznam, że chciałam stworzyć ten wpis nie tylko po to, żeby pokazać jak można notować, ale żeby zaszczepić myśl, by w ogóle to robić w tych, którzy nie czują potrzeby. 😉 Naprawdę, tydzień przed sesją zawsze okazuje się, jak to cudownie mieć własne zapiski. Już samo ich robienie pomaga w zapamiętywaniu!

pisaczki

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się tym wpisem z innymi. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to tylko chwilę.