Menu
Social media

Rozkręć swój Instagram! Rodzaje zdjęć flat lay

Znam dziesiątki profili na Instagramie, których autorki, dzięki doskonałym zdjęciom flat lay, stały się gwiazdami tego portalu. Swoją drogą to muszą być nieziemskie uczucia: polecieć w jakieś egzotyczne miejsce, o którym nawet nie ośmielilibyśmy się marzyć, stworzyć swój własny produkt, stać się dla kogoś wzorem albo, zniżmy to do poziomu codzienności, mieć za co lepiej żyć. I to wszystko za sprawą swojej konsekwencji, maniakalnego uporu, odrobiny poczucia estetyki i poznania tajników prowadzenia Insta. Myślicie, że to co napisałam jest niemożliwe? Że zdjęcie śniadania albo nowych kosmetyków wrzucone do sieci nie może kiedyś odmienić waszego życia? To otwórzcie oczy. A ja wam dzisiaj poopowiadam o typach zdjęć flat lay, które możecie wykonać od razu po przeczytaniu tego tekstu.

.

Pewnie wiecie, czym jest samo zdjęcie flat lay, ale jeśli nie to już spieszę z wyjaśnieniem. Flat lay to zdjęcie wykonane z perspektywy lotu ptaka i zwykle przedstawia poukładane z zamysłem rzeczy. Często zarzuca się tym zdjęciom, że przecież nikt tak nie żyje i kiedy np. się malujemy to nie układamy kosmetyków na toaletce pod linijkę. No nie. We flat lay nie chodzi o realne ujęcie rzeczywistości, ale podkolorowanie jej tak, by cieszyła oko i poczucie estetyki.

Przykładowe profile, które udostępniają zdjęcia flat lay

Wrzucając zdjęcia flat lay macie szansę nie tylko na zdobycie nowych followersów przez to, że te ujęcia są najzwyczajniej w świecie atrakcyjne i ludzie klikają „obserwuj”, bo chcą oglądać je codziennie, ale również na udostępnienie ich przez duże profile „specjalizujące się” w wybieraniu tych najlepszych i publikowaniu u siebie. Trzeba pamiętać, że to są naprawdę ogromne profile i znalezienie się w ich feedzie wiele może zmienić.

Przy publikowaniu zdjęcia nie zapomnij oznaczyć na nim wybrane profile spośród tych:

@flatlays
@flatlayforever
@flatlaysquad
@flatlay
@flatlaytoday
@onthetable_project (tu zdjęcia przede wszystkim jedzenia)

Typy zdjęć flat lay

Przechodzimy do najważniejszej części wpisu, czyli do typów zdjęć flat lay. Wiemy na razie, że jest to fotka robiona od góry, a dużą rolę ogrywa też sposób poukładania rzeczy, które chcemy sfotografować. Podzieliłam je na siedem kategorii i nazwałam… po swojemu, ale myślę, że poczujecie o co mi chodziło.

TRADYCYJNE

To rodzaj zdjęcia, na którym obiekty poukładane są równiutko. Mogą wypełniać całe zdjęcie lub tworzyć jakiś kształt. Ważne, żeby „bił” od nich ład i porządek.

Lifestylowe

Tak nazywam zdjęcia, na których rzeczy są artystycznie rozsypane. Przeciwieństwo tradycyjnych, choć obiekty mogą być te same.

Z miejscem na tekst

To rodzaj flat lay lifestylowego, ale z pustym miejscem przeznaczonym na tekst dodany w aplikacji lub z wplecioną w kompozycję karteczką z napisem. Przyciąga uwagę!

„Oddychające”

Jedna lub nawet kilka rzeczy skupionych obok siebie i czysta przestrzeń obok. Minimalizm, prostota.

Wysypane z torebki

Czyli kładziemy na podłodze torebkę i udajemy, że tak ładnie nam się z niej wszystko wysypało i że się zmieściło i że zawsze, ale to zawsze nosimy przy sobie cały arsenał kosmetyków, okulary i komputer 😉

Wypełnione

To rodzaj fotki, nad którą pracuję 😉  Zdjęcia poniżej nie do końca oddają efekt zamysłu. A chodzi o to, by pustą przestrzeń między rzeczami, które chcemy pokazać, zapełnić… innymi rzeczami. Kwiatami, szalem, swetrem, czymkolwiek, co zakryje tło. Przeciwieństwo zdjęć „oddychających”.

Na ekranie telefonu

Zdjęcie na zdjęciu to efekt przyciągający wzrok, to pewne. Układamy wszystko jak do innego flat lay, robimy zdjęcie telefonem, a następnie innym aparatem pstrykamy zdjęcie wyświetlone na ekranie na tle zdjęcia „właściwego”. Uwielllbiam, choć trudniej tu zachować dobrą jakość 🙂

A przy okazji…

Chciałabym pokazać wam inspirującą książkę. Pokaż swój styl Aimee Song, blogerki, którą na Instagramie obserwuje ponad 4 mln osób. Kupiłam ją nie po to, żeby się czegoś dowiedzieć (nie ma odkrywczych tez ani rozwiązań), ale po to, żeby zainspirować się do działania i spróbować spojrzeć na robienie zdjęć nieco inaczej, bo w końcu nie samymi flat lay człowiek na Instagramie żyje, potrzebuje powiewu innej perspektywy. Kto czuje, że utknął, a jego Insta nie wzbudza większego zainteresowania, może po tę pozycję sięgnąć lub… czytań Wolniej wiosną 🙂

Jeśli uda mi się kogoś zainspirować, to będę naprawdę szczęśliwa. Dodajecie zdjęcia, na które wpadliście po przeczytaniu tego wpisu? Oznaczcie mnie na zdjęciu, oszaleję z dumy! @aleksandrajedlinska, czekam. Buzi! :*